Pieszy i kierowca na drodze od 1 czerwca 2021 r.

Pie­szy oraz kie­row­cy na mocy usta­wy z dnia 25 lute­go 2021 r. o zmia­nie usta­wy — Pra­wo o ruchu dro­go­wym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463) otrzy­ma­li nowe upraw­nie­nia, zaka­zy, naka­zy i obo­wiąz­ki. Wszyst­kie niżej wymie­nio­ne zmia­ny obo­wią­zu­ją od dnia 1 czerw­ca 2021 r.

Pieszy
Zdjęcie autorstwa Mario Cuadros z Pexels
Pra­wo o ruchu drogowym

Pieszy na drodze od 1 czerwca 2021 r.

Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności

Pie­szy, zgod­nie z Pra­wem o ruchu dro­go­wym, od dnia 1 czerw­ca jest obo­wią­za­ny do zacho­wa­nia szcze­gól­nej ostroż­no­ści wcho­dząc na jezd­nię lub toro­wi­sko albo prze­cho­dząc przez jezd­nię i toro­wi­sko. Obo­wią­zek zacho­wa­nia szcze­gól­nej ostroż­no­ści roz­po­ście­ra się rów­nież na prze­kra­cza­nie jezd­ni przez pie­sze­go na przej­ściu dla pieszych.

Pierwszeństwo pieszego na przejściu dla pieszych oraz wchodzącego na przejście dla pieszych

Od dnia 1 czerw­ca 2021 r. pie­szy zarów­no znaj­du­ją­cy się na przej­ściu dla pie­szych jak i wcho­dzą­cy na przej­ście dla pie­szych ma bez­względ­ne pierw­szeń­stwo przed pojaz­dem poru­sza­ją­cym się drogą.

Nale­ży jed­nak pamię­tać, że pie­szy wcho­dząc na przej­ście dla pie­szych nie ma pierw­szeń­stwa przed tramwajem.

Pieszy — zakaz korzystania z telefonu komórkowego

Usta­wa z dnia 25 lute­go 2021 r. o zmia­nie usta­wy — Pra­wo o ruchu dro­go­wym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463) rów­nież od dnia 1 czerw­ca 2021 roku wpro­wa­dza dla pie­sze­go zakaz korzy­sta­nia z tele­fo­nu lub inne­go urzą­dze­nia elek­tro­nicz­ne­go pod­czas wcho­dze­nia lb prze­cho­dze­nia przez jezd­nię lub toro­wi­sko, w tym rów­nież pod­czas wcho­dze­nia lub prze­cho­dze­nia przez przej­ście dla pieszych.

Pie­szy nie może korzy­stać z powyż­szych urzą­dzeń w spo­sób, któ­ry pro­wa­dzi do ogra­ni­cze­nia moż­li­wo­ści obser­wa­cji sytu­acji na jezd­ni, toro­wi­sku lub przej­ściu dla pie­szych. Nie jest więc to zatem zakaz bezwzględny.

Kierujący na drodze od dnia 1 czerwca 2021 r.

Zakaz jazdy na zderzak

Kie­ru­ją­cy pojaz­dem, zgod­nie z powyż­szą usta­wą, pod­czas prze­jaz­du auto­stra­dą i dro­gą eks­pre­so­wą jest obo­wią­za­ny zacho­wać mini­mal­ny odstęp mię­dzy pojaz­dem, któ­rym kie­ru­je, a pojaz­dem jadą­cym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyra­żo­ny w metrach okre­śla się jako nie mniej­szy niż poło­wa licz­by okre­śla­ją­cej pręd­kość pojaz­du, któ­rym poru­sza się kie­ru­ją­cy, wyra­żo­nej w kilo­me­trach na godzi­nę. Prze­pi­su tego nie sto­su­je się jed­nak pod­czas manew­ru wyprzedzania.

Prędkość dopuszczalna w porze nocnej

Od dnia 1 czerw­ca 2021 r. zasa­dą jest, że pręd­kość dopusz­czal­na na obsza­rze zabu­do­wa­nym wyno­si 50 km/h. Po wej­ściu w życie usta­wy z dnia 25 lute­go 2021 r. o zmia­nie usta­wy — Pra­wo o ruchu dro­go­wym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463) w godzi­nach od 23:00 do 5:00 nie będzie moż­na poru­szać się na obsza­rze zabu­do­wa­nym z pręd­ko­ścią 60 km/h (co do zasady).

Nakaz zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych

Kierujący tramwajem

Kie­ru­ją­cy tram­wa­jem zbli­ża­jąc się do przej­ścia dla pie­szych od dnia 1 czerw­ca 2021 r. zobo­wią­za­ny jest do:

  1. Zacho­wa­nia szcze­gól­nej ostroż­no­ści.
  2. Zmniej­sze­nia pręd­ko­ści tak, aby nie nara­zić na nie­bez­pie­czeń­stwo pie­sze­go znaj­du­ją­ce­go się na przej­ściu dla pie­szych albo na nie wcho­dzą­ce­go.
  3. Ustą­pie­nia pierw­szeń­stwa pie­sze­mu znaj­du­ją­ce­mu się na przej­ściu dla pieszych

Pozostali kierowcy

Zgod­nie z Pra­wem o ruchu dro­go­wym od dnia 1 czerw­ca 2021 r. kie­row­ca zbli­ża­jąc się do przej­ścia dla pie­szych, jest obowiązany:

  1. Zacho­wać szcze­gól­ną ostroż­ność.
  2. Zmniej­szyć pręd­kość tak, aby nie nara­zić na nie­bez­pie­czeń­stwo pie­sze­go znaj­du­ją­ce­go się na przej­ściu dla pie­szych albo na nie wcho­dzą­ce­go.
  3. Ustą­pić pierw­szeń­stwa pie­sze­mu znaj­du­ją­ce­mu się na przej­ściu dla pie­szych albo wcho­dzą­ce­mu na przej­ście dla pie­szych.

Pomoc Prawna Online

Adwo­kat Damian Mur­dza z Kan­ce­la­rii Adwo­kac­kiej w Rze­szo­wie ofe­ru­je Pań­stwu moż­li­wość uzy­ska­nia pomo­cy praw­nej, w tym z zakre­su wykro­czeń oraz pra­wa kar­ne­go, w tym z zakre­su pra­wa o ruchu dro­go­wym za pośred­nic­twem Internetu.

Wię­cej infor­ma­cji uzy­ska­ją Pań­stwo w zakład­ce Pora­dy Praw­ne Onli­ne.

Usługi Kancelarii Adwokackiej z zakresu prawa rodzinnego

Kan­ce­la­ria Adwo­kac­ka Adwo­kat Damian Mur­dza w Rze­szo­wie zapew­nia pomoc praw­ną Klien­tom w spra­wach doty­czą­cych pra­wa kar­ne­go oraz wykro­czeń w spra­wach doty­czą­cych wypad­ków i innych zda­rzeń drogowych

Wię­cej infor­ma­cji mogą Pań­stwo uzy­skać uma­wia­jąc się z adwo­ka­tem na ter­min spotkania.

Zachę­ca­my rów­nież do odwie­dza­nia fan page‑u Kan­ce­la­rii oraz naszej witry­ny.

Call Now Button