Umowa o dzieło jest umową, której stroną może być również konsument.
- Umowa o dzieło — uprawnienia konsumenta
- Umowa o dzieło — odstąpienie od umowy
- Znaczne podwyższenie wynagrodzenia kosztorysowego
- Opóźnienie się przez przyjmującego zamówienie o dzieło z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła
- Umowa o dzieło — wadliwe wykonywanie umowy przez przyjmującego zamówienie
- Wykonywanie umowy o dzieło przez przyjmującego zamówienie w sposób sprzeczny z umową
- Umowa o dzieło — nieukończenie przedmiotu umowy przez przyjmującego zamówienie
- Oświadczenie o powierzeniu poprawienia dzieła innej osobie
- Oświadczenie o powierzeniu wykonania dzieła innej osobie
- Umowa o dzieło — uprawnienia konsumenta z tytułu rękojmi za wady dzieła
- Umowa o dzieło — odstąpienie od umowy
- Uprawnienia konsumenta z tytułu gwarancji
- Porady Prawne Online
- Darmowe porady prawne
Umowa o dzieło — uprawnienia konsumenta
Konsument, w przypadku niezadowolenia z przyjmującego zlecenie na wykonanie umowy o dzieło ma możliwość:
- złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;
- złożyć oświadczenie o powierzeniu poprawienia dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zlecenie;
- złożyć oświadczenie o powierzeniu dalszego wykonania dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zlecenie;
- dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi;
- dochodzenia uprawnień z tytułu gwarancji.
Umowa o dzieło — odstąpienie od umowy
Konsument może odstąpić od umowy o dzieło w przypadku:
- znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego;
- gdy przyjmujący zleceniem opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła
- wadliwe wykonywanie umowy o dzieło przez przyjmującego zamówienie;
- wykonywania umowy o dzieło w sposób sprzeczny z umową;
- nieukończenia umowy o dzieło przez przyjmującego zamówienie.
Znaczne podwyższenie wynagrodzenia kosztorysowego
Konsument może odstąpić od umowy o dzieło w przypadku znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego. Konsument może odstąpić od umowy o dzieło wyłącznie jednak, gdy w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający.
Konsument może w takim przypadku odstąpić od umowy o dzieło, ale powinien uczynić to niezwłocznie, a także powinien zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część wynagrodzenia.
Opóźnienie się przez przyjmującego zamówienie o dzieło z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła
Konsument może odstąpić od umowy o dzieło, gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym.
Konsument ma prawo wówczas do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy o dzieło bez wyznaczania przyjmującemu zamówienie dodatkowego terminu na realizację umowy o dzieło. Należy jednak pamiętać, że konsument może to oświadczenie złożyć wyłącznie przed upływem terminu do wykonania dzieła.
Umowa o dzieło — wadliwe wykonywanie umowy przez przyjmującego zamówienie
W przypadku, gdy przyjmujący zamówienie wadliwie wykonuje umowę o dzieło, to konsument ma prawo do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Konsument ma jednak obowiązek wcześniejszego wezwania przyjmującego zamówienie do zmiany sposobu wykonywania umowy o dzieło. Konsument w tym celu musi wyznaczyć przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin.
Wykonywanie umowy o dzieło przez przyjmującego zamówienie w sposób sprzeczny z umową
Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje umowę o dzieło w sposób sprzeczny z umową, to konsument ma prawo do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Przed złożeniem oświadczenia o odstąpieniu od umowy konsument musi wezwać przyjmującego zamówienie do zmiany sposobu wykonywania umowy o dzieło. Konsument w tym celu musi wyznaczyć przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin.
Umowa o dzieło — nieukończenie przedmiotu umowy przez przyjmującego zamówienie
Konsument do momentu zrealizowania umowy o dzieło przez przyjmującego zamówienie może w każdym czasie złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy o dzieło. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku konsument musi zapłacić przyjmującemu zamówienie umówione wynagrodzenie. Konsument może jednak odliczyć od wynagrodzenia to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania umowy o dzieło.
Oświadczenie o powierzeniu poprawienia dzieła innej osobie
Konsument jest uprawniony do złożenia oświadczenia o powierzeniu poprawienia dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
Konsument może to jednak uczynić w przypadku, gdy przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową. Konsument musi jednak wyznaczyć przyjmującemu zamówienie odpowiedniego terminu do poprawy sposobu wykonywania umowy o dzieło. Dopiero po upływie tego terminu konsument może powierzyć innej osobie poprawienia dzieła na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
Oświadczenie o powierzeniu wykonania dzieła innej osobie
Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, konsument może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Dopiero po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu konsument może powierzyć dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
Umowa o dzieło — uprawnienia konsumenta z tytułu rękojmi za wady dzieła
Konsument, zgodnie z prawem cywilnym, może z tytułu rękojmi za wady fizyczne lub z tytułu rękojmi za wady prawne dzieła:
- złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;
- złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia;
- wezwać przyjmującego zamówienie do naprawy dzieła;
- wezwać przyjmującego zamówienie do wymiany dzieła na wolne od wad.
W sprawach dotyczących rękojmi za wady dzieła mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące rękojmi przy sprzedaży konsumenckiej.
Uprawnienia konsumenta z tytułu gwarancji
W przypadku, gdy przyjmujący zamówienie udzielił konsumentowi pisemnej gwarancji, to konsumentowi będą przysługiwały uprawnienia wskazane w umowie gwarancyjnej.
Porady Prawne Online
Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie udziela porad prawnych online, w tym z zakresu prawa cywilnego, w tym z zakresu spraw konsumenckich. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce Porady Prawne Online.
Darmowe porady prawne
Klienci Kancelarii Adwokackiej Adwokat Damian Murdza w Rzeszowie mogą uzyskać od adwokata bezpłatną pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego, w tym z zakresu spraw konsumenckich. Więcej informacji w zakładce Bezpłatne porady prawne oraz w witrynie Kancelarii.
Stan prawny na dzień 23.11.2020 r.